Co pomoże na kaszel suchy? – leczenie

Kaszel suchy może pojawić się np. gdy rozpoczyna się przeziębienie lub grypa. Warto z nim walczyć, ponieważ jest bardzo uciążliwy i może przerodzić się m.in. w zapalenie oskrzeli. W aptece dostępne są różne preparaty na kaszel suchy, ale można również wypróbować domowe sposoby na kaszel. Co zatem pomoże na kaszel suchy?

Leczenie domowymi sposobami kaszlu suchego można stosować przez jakiś czas, a gdy one nie pomagają, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie. Kiedy kaszel suchy trwa długo i nie przechodzi w mokry, może oznaczać chorobę serca albo nawet nowotwór.

Leczenie kaszlu suchego

Jeśli zastanawiasz się, co pomoże na suchy kaszel, to warto wypróbować poniższe metody. Szczególnie uciążliwy może okazać się suchy kaszel w nocy. Przy nim konieczne jest zastosowanie leków, które spowodują, że kaszel suchy zmieni się w kaszel mokry – w tym celu stosuje się leki wykrztuśne. W jego leczeniu można też zastosować leki, które będą hamowały odruch kaszlu, takie jak: kodeina albo dekstrometorfan, ale można je stosować tylko w niektórych sytuacjach, np. po znalezieniu przyczyny kaszlu suchego. Jednym z pomocnych syropów na kaszel suchy jest syrop przeciwkaszlowy Thicodin. Taki syrop na kaszel naprawdę działa dobrze. Można również zastosować tabletki na kaszel.

Domowe sposoby na kaszel suchy

Syrop na suchy kaszel pomaga, jednak warto również wypróbować domowe sposoby na kaszel. Można zastosować:

  • tymianek – ułatwia odkrztuszanie,
  • prawoślaz – działa wykrztuśnie,
  • porost islandzki – ma działanie przeciwkaszlowe,
  • podbiał – ma działanie wykrztuśnie i przeciwskurczowe,
  • propolis – o właściwościach antybakteryjnych,
  • miód – łagodzi kaszel, towarzyszący przeziębieniu, a szczególnie miód gryczany,
  • siemię lniane – łagodzi odruch kaszlu suchego.

Poza tym można samemu zrobić inhalacje na kaszel, które polegają na wdychaniu pary wodnej. Można je wzbogacić środkami przeciwwirusowymi i antybakteryjnymi. W związku z tym można dodać olejku eukaliptusowego, sandałowego, z rozmarynu, majeranku, sosny albo kopru włoskiego. Możliwe jest też robienie inhalacji z naparów ziół, np. rumianku. Bardzo ważne jest również nawilżanie powietrza w domu, np. poprzez powieszenie mokrych ręczników na kaloryferze. Poza tym istotne znaczenie ma picie wody, która musi mieć temperaturę pokojową albo powinna być lekko ciepła. Jeśli jednak te domowe sposoby po kilku dniach nie przynoszą skutku, warto zgłosić się do lekarza, który znajdzie przyczynę kaszlu i wdroży odpowiednie leczenie.