Czy warto zabierać małe dziecko na basen?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważnym elementem wspierania jego rozwoju. Nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa u maleństwa, ale także daje mu możliwość obcowania z drugą osobą i tym samym nauki wielu umiejętności społecznych. Warto jest urozmaicać wspólnie spędzany czas.

Na basen z dzieckiem – dobry pomysł?

 Nawet niemowlęta świetnie odnajdują się w wodzie – jest to dla niego naturalne środowisko, które doskonale pamięta jeszcze z brzucha mamy. Ponadto u dzieci do mniej więcej 7 miesiąca utrzymuje się naturalny odruch  – maleństwo nie otwiera ust podczas zanurzania, co jest przyczyną tak popularnych w ostatnim czasie lekcji pływania dla niemowląt. Dzieci z reguły nie boją się wody, dlatego traktują basen jako świetną rozrywkę, a także możliwość poznania czegoś nowego (woda dostarcza nowych bodźców, które świetnie stymulują rozwój fizyczny, jak i psychiczny dziecka).

Zalety przebywania w wodzie

Ruch w wodzie i wspólne zabawy z rodzicami nie tylko pozwalają na dobrą stymulację układu ruchowego i wspomaganie koordynacji dziecka, ale również stanowią bardzo efektywną gimnastykę. Nie bez powodu zajęcia na basenie poleca się wszystkim tym dzieciom, które mają problemy z układami kostnym i stawowym czy chorującym na przykład na mózgowe porażenie dziecięce. Zabawa w wodzie i pływanie (nawet to nieumiejętne) przyczynia się do regulacji sposobu oddychania dziecka. Pozwala także na zwiększenie jego odporności, dzięki czemu dzieci uczestniczące regularnie w zajęciach na basenie znacznie rzadziej chorują.

Umacnianie więzi

Wspólne wyjścia rodziców z małym dzieckiem na basen przyczyniają się także do wzmocnienia więzi między innymi. Jest to również okazja do dobrej zabawy, która może być świetnym sposobem na relaks całej rodziny. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie jak najbardziej warto jest zabierać dziecko na basen – wspólne wyjścia mogą rozpocząć się już w momencie, kiedy dziecko jest bardzo małe i ma jedynie kilka miesięcy.