Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa i zastosowanie

Hortensja bukietowa to wieloletni krzew występujący w licznych odmianach różniących się kształtem i ubarwieniem kwiatostanów. Wymaga umiarkowanie wilgotnej gleby, regularnego nawożenia oraz stanowiska osłoniętego od wiatru.

 

Hortensja bukietowa należy do krzewów o dużych, kulistych i bardzo dekoracyjnych kwiatach. Jest rośliną wieloletnią, preferującą żyzną i dobrze przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Wśród hortensji dużą popularność zyskała odmiana ruby cechująca się różowymi kwiatami oraz tardiva kwitnąca na biało.

 

Hortensja bukietowa – popularne odmiany rośliny

 

Hortensja bukietowa jest wieloletnim krzewem pochodzącym z krajów azjatyckich – Japonii i Chin. Znane są różne odmiany hortensji bukietowych, a do najbardziej znanych należą krzewy kwitnące na biało, różowo, fioletowo lub purpurowo. Kwiaty hortensji bukietowej posiadają wysokie walory dekoracyjne, gdyż tworzą okazałe kwiatostany osiągające nawet do 25 cm średnicy. Ich barwa i kształt są zależne od odmiany krzewu. Wśród najpopularniejszych rodzajów hortensji bukietowej znajdują się:

  • ruby – odmiana o różowych kwiatach,
  • tardiva – odmiana o białych kwiatach tworzących stożkowate kwiatostany,
  • renhy – odmiana o dużych, okazałych kwiatostanach, które z czasem różowieją,
  • limelight – odmiana o kremowo-białych, stożkowatych kwiatostanach, które w okresie kwitnienia zmieniają barwę na różowo-czerwoną.

 

Hortensja bukietowa – jak uprawiać i pielęgnować?

 

Hortensja bukietowa osiąga wysokość do 2 metrów i kwitnie w okresie od lipca do października. Ten wieloletni krzew jest stosunkowo łatwy w uprawie. Hortensja bukietowa preferuje lekko kwaśną i żyzną glebę o umiarkowanej wilgotności i dobrej przepuszczalności. Dla jej optymalnego wzrostu i rozwoju najodpowiedniejsze są stanowiska słoneczne i ciepłe oraz osłonięte od wiatru. Hortensja bukietowa wymaga regularnego nawożenia, które należy rozpocząć wiosną, a zakończyć w lipcu. W pielęgnacji hortensji bukietowej zastosowanie mają specjalne nawozy przeznaczone do tego rodzaju krzewów. Alternatywą są wieloskładnikowe nawozy zawierające makro i mikroelementy. W uprawie hortensji bukietowej można także stosować ściółkowanie i nawożenie organiczne. Na przełomie marca i kwietnia krzewy hortensji bukietowej należy przycinać pozostawiając jedynie grubsze pędy. Wskazane jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co wydłuża okres kwitnienia krzewu.

 

Hortensja bukietowa – zastosowanie

 

Hortensja bukietowa może być sadzona w grupach lub uprawiana jako solitera. Krzewy tej rośliny tworzą okazałe, wysokie rabaty. Ponadto, hortensja bukietowa doskonale komponuje się z innymi krzewami i bylinami. Krzewy tego rodzaju hortensji uprawia się także w dużych pojemnikach na balkonie czy tarasie oraz w doniczkach. Hortensja bukietowa nierzadko wykorzystywana jest do dekoracji dobrze wyeksponowanych miejsc w ogrodzie. Jej kwiaty nadają się do cięcia i tworzenia ozdobnych bukietów doskonale prezentujących się w wazonie.