Jakie cechy powinny mieć idealne szyby do okien?

Inwestorzy, nabywający obecnie szyby, mają coraz bardziej wygórowane oczekiwania. Chcą w stosunkowo niskiej cenie zakupić szyby możliwie najbardziej funkcjonalne. Obecnie więc szyba w oknie ma nie tylko chronić budynek przed czynnikami zewnętrznymi, ale i spełniać inne role.

 

Szyby, zdaniem wielu architektów oraz inwestorów, powinny izolować budynek przed nadmiernymi dźwiękami, mieć właściwości samoczyszczące, a także odpowiednio sterować ciepłem zewnętrznym. Obecnie na rynku są już takie dostępne – można kupić szyby dźwiękoszczelne, szyby niskoemisyjne, szyby samoczyszczące oraz szyby bezpieczne.

Co wyróżnia specjalne kategorie szyb?

Specjalne kategorie szyb mają zdolność do niwelowania negatywnych czynników, utrudniających komfortowe funkcjonowanie człowieka w przestrzeniach mieszkalnych.

 

Szyby dźwiękoszczelne posiadają specjalną strukturę i powłokę, które sprawiają, że są nieprzepuszczalne dla fal dźwiękowych. Dzięki temu nie przepuszczają przykładowo odgłosów dochodzących z ruchliwej ulicy czy dźwięków jadących samochodów, tramwajów do mieszkania, które znajduje się w takim terenie. Szyby dźwiękoszczelne są także bardzo przydatnym rozwiązaniem dla mieszkań i domów, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie stadionów sportowych, hal widowiskowych czy centrów muzycznych.

 

Szyby wykonane ze szkła niskoemisyjnego wyróżnia zdolność do sterowania przenikaniem ciepła promieni słonecznych do budynku mieszkalnego. W sezonie zimowym wchłaniają ciepło słoneczne i je przewodzą do budynku. Dzięki temu w sezonie zimowym pomieszczenia są dodatkowo ogrzewane, a właściciele ponoszą mniejsze koszty zużycia ogrzewania elektrycznego czy gazowego. W okresie letnim szyby ze szkłem niskoemisyjnym zatrzymują promienie świetlne i chronią przestrzenie mieszkalne przed nadmiernym nagrzaniem.

 

Szkło o właściwościach samoczyszczących ma dwie specjalne powłoki ‒ fotokatalityczną oraz hydrofilową. Dzięki temu odpowiednio pobiera wodę deszczową, wilgoć, prowadząc naturalne samooczyszczanie swojej powierzchni. Szyby w oknach wykonane ze szkła o takich właściwościach praktycznie w ogóle nie muszą być myte, a wyglądają bardzo dobrze, są czyste.

 

Szkło bezpieczne posiadają bardzo grubą powłokę zrobioną z kilku tafli szkła, połączonych specjalną taśmą. Dzięki temu jest maksymalnie odporne na wszelkie zniszczenia, pęknięcia, urazy. Okna z szybami z takiego szkła mają cechy antywłamaniowe.

 

Idealne szyby do okien – czyli jakie?

Warte zarekomendowania szyby do okien powinny posiadać możliwie jak najwięcej dodatkowych funkcjonalności. Do mieszkań na niskich piętrach albo nieogrodzonych domów, wybudowanych na uboczu nadadzą się okna z szybami bezpiecznymi. Będą stanowiły naturalną ochronę domu przed aktami wandalizmu, włamaniami. W przypadku mieszkań, domów zlokalizowanych w hałaśliwej okolicy, na ruchliwych ulicach idealnym rozwiązaniem będą okna z szybami dźwiękoszczelnymi. Jeśli dom wybudowany jest w technologii energooszczędnej, warto zamontować mu okna ze szkłem niskoemisyjnym. W przypadku domów i mieszkań usytuowanych w pobliżu lasów i zagajników, gdzie pył drzew, liście często brudzą okna, zasadne jest zastosowanie okien z szybami o właściwościach samoczyszczących.