Katowice – rozwój i upadek miasta?

Po załamaniu się przemysłu, po okresie transformacji ustrojowej, region górnośląski przechodził spory kryzys gospodarczy. Dotknęło to również stolicę województwa śląskiego. Katowice wyludniają się i przegrywają rywalizację z innymi metropoliami (Wrocławiem i Krakowem), ale wydaje się, że dla miasta jest światełko w tunelu.

Intensywny rozwój

Zgodnie z trendami ogólnoświatowymi to duże ośrodki miejskie przyciągają inwestorów. Podobnie w przypadku Katowic. Stolica województwa jest gospodarczym sercem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, widać to po wznoszonych w błyskawicznym tempie wieżowcach, które stają się siedzibą wielkich globalnych koncernów. Walka o prym na Śląsku Katowice toczą z Gliwicami, miastem, które znajduje się na przecięciu dwóch szlaków transportowych. Trasa tranzytowa zapewniła Gliwicom największy rozwój w całym województwie. Katowice mniej korzystne położenie rekompensują atrakcjami rozrywkowymi. Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka galerii handlowych (w samym centrum miasta), w tym prestiżową Silesię.

Ogrom eventów

Niewątpliwym atutem miasta jest liczba wydarzeń, które co rusz odbywają się na jego terenie. Szeroka paleta dostępnych atrakcji zadowoli każdego miłośnika kultury, amatora wydarzeń sportowych czy pasjonata nowinek technologicznych. Mieszkańcy nie mają chwili na nudę, a wieczorami tętni bujne życie nocne, głównie za sprawą studentów, ale także weekendowych imprezowiczów, którzy odwiedzają katowickie kluby w weekendy. Z drugiej strony, nastawienie na rozrywkę i bogaty wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu powinna być normą w przypadku stolicy województwa, które liczy sobie kilka milionów mieszkańców.

Koszty przystosowania

Przyczyną kryzysu Katowic było przejęcie dominacji w zatrudnieniu przez sektor usługowy, kosztem sektora przemysłowego. Reindustrializacja wydawała się jedynym rozwiązaniem, jednak miasto zapłaciło za nią wielką cenę – utratę specjalistów i bankructwo wielu fabryk, które dawniej napędzały gospodarkę miejską i gwarantowały Katowicom silną pozycję miasta atrakcyjnego dla robotników. Obecnie, dawne tereny fabryczne zostały zastąpione przez nowoczesne biurowce, które wymagają pracowników korporacyjnych.

Nie tylko górnictwo – branże, w których warto szukać pracy w Katowicach