Kolorowe szkło we wnętrzach – jak je stosować?

Barwione szkło wygląda nowocześnie i często wprowadza do pomieszczeń powiew świeżości. Może być stosowane jako element witryn, ścianek działowych, blatów oraz na wiele innych sposób.

 

Jak powstaje szkło kolorowe? Zwykle na etapie produkcji dodaje się środki chemiczne, które nadają tafli konkretną barwę. Przykładowo, żelazo i chrom barwią na zielono, a mangan i nikiel na fioletowo. Można także wykorzystać specjalną folię, którą laminuje się w szkle, uzyskując w ten sposób dowolny efekt kolorystyczny. Jako element mebli zwykle stosuje się szkło hartowane, które jest bezpieczne w użytkowaniu.

Kolorowe szkło – najważniejszy jest umiar

Planując aranżację wnętrza z wykorzystaniem kolorowego szkła, warto pamiętać, że taki materiał zwraca na siebie uwagę i dlatego trzeba stosować go z rozwagą. Najlepiej, jeśli szkło kolorowe pojawi się w jednym lub dwóch pomieszczeniach, na przykład jako panel nad kuchennym blatem i w formie blatu stołu. Zastosowanie zbyt wielu elementów z kolorowego szkła może skutkować stworzeniem pstrokatej, rozpraszającej wizualnie przestrzeni. Drugą zasadą, której warto przestrzegać, jest dobór stonowanych barw w pozostałej części pomieszczenia. Najlepiej prezentują się aranżacje, w których ściany i meble są białe bądź szare, a elementy z kolorowego szkła stanowią ciekawe urozmaicenie stonowanych barw. Dobierając wzorzyste dodatki, warto wybierać takie, które nawiązują do barwy szkła. Jeśli tafla jest turkusowa, wybierzmy poduszki w morskim odcieniu. W ten sposób stworzymy spójną, przemyślaną kompozycję, w której szklane elementy pasują do całego wystroju wnętrza. Stosując przezroczyste fragmenty mebli, warto bawić się tym efektem, na przykład przez zastosowanie dodatków wykonanych z pleksi lub szklanych wazonów o niebanalnej strukturze i kolorze.

Gdzie stosować barwione szkło?

Kolorowe szkło jest materiałem, który optycznie powiększa pomieszczenia. Jeśli jest utrzymywane w dobrym stanie oraz regularnie polerowane, wprowadza także wrażenie sterylności i nowoczesności. Jest kilka sprawdzonych miejsc, w których można wykorzystać taflę szkła w odcieniu soczystej zieleni czy fuksji. Może to być blat stołu lub biurka oparty na stabilnej podstawie, a także półka na książki, która sama w sobie stanowi dekoracyjny element wystroju wnętrza. Dobrym pomysłem jest przeszklenie drzwiczek podwieszanej szafki – na przykład tej pod telewizorem. Dzięki takiemu zabiegowi jej zawartość zostanie częściowo ukryta przed wzrokiem gości. Ciekawy efekt można uzyskać, montując w takich szafkach podświetlenie LED – białe bądź różnobarwne. Kolorowe szkło nadaje się do wykonania drzwi przesuwnych chroniących zawartość szafy wnękowej, a także drzwi prowadzących z sypialni do garderoby. W kuchni czy łazience sprawdzą się fronty meblowe wykonane z lakierowanego szkła. Są one odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur, łatwe do utrzymania w czystości i bardzo estetyczne. Z kolorowego szkła można wykonać także ścianki działowe – takie rozwiązanie sprawdza się na przykład w nowoczesnych biurach.