Malowanie ścian – od czego zacząć?

Malowanie ścian to szybki sposób na odświeżenie całego mieszkania. Prace remontowe należy zacząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni i jej zagruntowania. Farbę wystarczy nałożyć na miękki wałek i malować równomiernie ściany na całej wysokości.

 

Przygotowanie pokoju i ścian do malowania

 

Pomalowanie ścian na ulubiony kolor to sposób na odświeżenie konkretnego pokoju czy całego mieszkania, które potem można przytulnie urządzić. Czas na wnętrze to miejsce pełne inspiracji dotyczących zwłaszcza aranżacji różnego rodzaju wnętrz, wyboru dodatków, mebli i oświetlenia.

 

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować ściany, aby farba dobrze się na nich trzymała. Meble, które nie są zamontowane na stałe najlepiej wynieść do innego pomieszczenia, a pozostałe zabezpieczyć za pomocą specjalnej folii i taśmy malarskiej. Przed malowaniem warto również zdemontować gniazdka elektryczne, a w przypadku wystąpienia ubytków w ścianie – zaszpachlować ją.

 

Zagruntowanie ścian i sufitu

 

Kolejnym etapem prac remontowych jest zagruntowanie ścian, zaczynając od sufitu i pamiętając o tym, aby zabezpieczyć naroża malarską taśmą. Farbę gruntującą należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu i nakładać ją na powierzchnię ruchami góra-dół, aby uniknąć powstawania smug. Gdy grunt wyschnie, należy delikatnie usunąć zabezpieczającą taśmę malarską, uważając przy tym, aby nie zerwać świeżej powłoki farby.

 

Malowanie sufitu i ścian

 

Malowanie najlepiej rozpocząć od sufitu, ale dopiero wówczas, gdy grunt całkowicie wyschnie. Nakładanie farby należy, w pierwszej kolejności, rozpocząć od trudno dostępnych miejsc i naroży, wykorzystując do tego niewielki wałek lub pędzel. Sufit i kolejne ściany najwygodniej pomalować dużym wałkiem na teleskopie, wykonując ruchy góra-dół. Wówczas uniknie się powstawania nieestetycznych smug. Kolejną warstwę farby nakłada się dopiero, gdy wcześniejsza dokładnie wyschnie, zwykle trwa to około 4 godzin. Taśmę malarską można zdjąć tuż po zakończeniu prac remontowych, ale bardzo delikatnie, aby nie oderwać jej z kawałkiem świeżej farby.

 

W trakcie malowania warto zadbać o narzędzia, zwłaszcza wałki i pędzle. Należy je często przemywać, ponieważ gdy zaschnie na nich farba, nie będą się już nadawały do użytku. Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw, przyrządy malarskie można przechować, np. w foliowym worku.