Monitoring w ogrodzie – kiedy warto?

Monitoring w ogrodzie pozwala na uzyskanie bezpieczeństwa na własnym terenie. Zaawansowane systemy ochronne sprawiają, że żaden intruz nie pozostanie niezauważony. Ogrody w dzisiejszych czasach są coraz bardziej rozbudowane, pełne nie tylko roślin (niekiedy kosztownych), ale także elementów dekoracyjnych i sprzętu.

Ochrona przed wandalami i kradzieżą nie jest łatwa, szczególnie jeśli chodzi o ogród. Oczywistym jest, że nie ma możliwości stałego nadzorowania całego dobytku, więc najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zainstalowanie systemu monitoringu. Dobrym rozwiązaniem są kamery i centrale wyposażone dodatkowo w moduł do monitorowania GPRS-T2.

Sprzęt do monitoringu ogrodu

Jedną z metod na monitorowanie ogrodu jest zainstalowanie fotopułapek. Są to urządzenia, które zostają uruchomione po zarejestrowaniu ruchu przez wbudowany czujnik ruchu. W takim przypadku mogą na przykład wysłać zdjęcie do właściciela za pośrednictwem Internetu lub wiadomości MMS. Fotopułapki często są wykorzystywane do nocnej obserwacji zwierzyny w lasach państwowych, nie powinny mieć więc problemu z rejestrowaniem zdjęć o odpowiedniej jakości w nocy i przy słabych warunkach oświetleniowych. Innym urządzeniem które może być pomocne podczas monitorowania aktywności w ogrodzie są kamery. Ze względu na specyfikę miejsca, w którym mają pracować, warto wybrać takie, które są przystosowane do pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (takich jak porywisty wiatr, ulewny deszcz czy spadający śnieg). Monitoring powinien być także skuteczny w nocy – idealnym rozwiązaniem będą kamery dualne, dodatkowo wyposażone w promiennik fal podczerwonych. Na otwartych przestrzeniach, takich jak rozległe ogrody, nie zawsze można znaleźć dostęp do stałego źródła prądu. Wykorzystywane narzędzia monitorujące powinny więc posiadać odpowiednio wytrzymałą baterię, a także wydajny tryb oszczędzania energii. Ważne jest także, aby fotopułapki i kamery były dobrze zabezpieczone przed intruzami – powinny znajdować się odpowiednio wysoko i nie rzucać się w oczy. Wiele tego typu urządzeń znajdujących się na rynku, występuje w naturalnych, zielono-brązowych kolorach. Takie maskowanie skutecznie utrudni odnalezienie urządzenia wśród gałęzi korony drzew.

Monitoring w ogrodzie – regulacja prawna

Prywatny monitoring, zamontowany w ogrodzie, nie jest regulowany w jasny sposób przez polskie prawo. Fragmentaryczne wzmianki w zapisach wspominają tylko o zakazie rejestrowania (a więc nagrywania) przestrzeni publicznej. Jeżeli zatem celem zainstalowania kilku kamer na terenie prywatnej posesji jest zapisywanie nagrań, należy odpowiednio zadbać o to, by nie zostały uchwycone miejsca publiczne lub działki sąsiadów. Jeżeli natomiast bieżący podgląd jest wystarczający, urządzenia rejestrujące mogą zostać zainstalowane praktycznie wszędzie.