Na czym polega szpotawość kolan? Rehabilitacja i leczenie kolan szpotawych

Szpotawość kolan to zniekształcenie występujące częściej niż koślawość. Kolana szpotawe powodują ułożenie kończyn dolnych w takich sposób, że przypominają kształtem literę O. Szpotawość kolan występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Takie wady postawy trzeba leczyć.

Szpotawość kolan to wada, która zazwyczaj zniekształca całe nogi, ale też może dotyczyć tylko wygięcia podudzi. Przyczyny szpotawości mogą być różne – zalicza się do nich m.in. chorobę Blounta, niedobór witaminy D, krzywicę w okresie wczesnodziecięcym, nadwagę u dzieci, brak fazy raczkowania i wczesne rozpoczęcie chodzenia, a także długie siedzenie w pozycji „po turecku” oraz nadmierne przeciążenia kończyn dolnych.

 

Szpotawość kolan – rehabilitacja i leczenie

Szpotawość kolan to poważna wada postawy, w której leczeniu może pomóc np. orteza korygująca szpotawość i koślawość stawu kolanowego z regulacją kąta zgięcia. Poza tym w leczeniu szpotawych kolan stosuje się ćwiczenia (inne niż w przypadku koślawości kolan), które zawsze zleca lekarz – to on dobiera konkretne ćwiczenia i ich częstotliwość.

 

Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które mogą pomóc na szpotawość kolan:

  1.     wykonujemy siad ugięty podparty, pomiędzy kolanami trzymamy gumową piłkę i próbujemy ją zgniatać kolanami,
  2.     siadamy prosto (nogi są związane w kolanach) i wykonujemy ruch, który polega na wznoszeniu nóg z maksymalnym napięciem mięśni,
  3.     kładziemy się na brzuchu na macie z gumową piłką, która jest umieszczona pomiędzy stopami i unosimy maksymalnie wyprostowane nogi w górę,
  4.     przyjmujemy postawę stojącą i wykonujemy ruch, który polega na napinaniu pośladków oraz łączeniu kolan.

 

W trakcie rehabilitacji nie można m.in. wykonywać siadu skrzyżnego oraz stanie ze skrzyżowanymi nogami. Jeśli rehabilitacja nie pomaga, wykonuje się zabiegi operacyjne – przeważnie jest to osteotomia korekcyjna, która polega na przecięciu kości oraz odpowiednim ustawieniu ich do zagojenia.

Jak wyglądają nogi przy szpotawości kolan?

Zmiany patologiczne w kolanach szpotawych dotyczą więzadeł (rozciągnięcie więzadła pobocznego zewnętrznego, przykurczenie więzadła pobocznego wewnętrznego), mięśni (rozciągnięcie m.in. mięśnia dwugłowego ud), a także układu kostnego. Deformacja ta charakteryzuje się tym, że podczas stania prosto ze złączonymi stopami kolana nie stykają się ze sobą i pozostaje między nimi duży odstęp (ok. 3 cm). Dzieje się tak dlatego, że nogi w stawach biodrowych ulegają skręceniu do wewnątrz, tworzą się przeprosty w stawach kolanowych, a ponadto trzony kości udowych, piszczelowych i strzałkowych wygięte są na zewnątrz.