Rola telefonu komórkowego u współczesnej młodzieży

 

Środowisko życia młodzieży określa nie tylko to, co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu, ale też to, co do niej dociera za pośrednictwem przekazu pośredniego, w tym również za pomocą telefonów komórkowych. Dojrzewanie w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie kształtuje młode pokolenie jako przyszłe społeczeństwo informacyjne.

 

Smartfon dla nastolatka

 

Wybierając telefon dla nastolatka, warto przede wszystkim kierować się preferencjami dziecka. Jego potrzeby mogą znacznie przewyższać te, które wyrażają dorośli ponieważ wychowało się w czasach, gdy internet jest dobrem ogólnodostępnym, a elektroniczne nowości stają się codziennością. Warto wspólnie wybrać model telefonu oraz abonament (ofertę spełniającą wszystkie oczekiwania można znaleźć m.in na stronie https://virginmobile.pl/). Nierzadko zdarza się również tak, że pociecha znacznie lepiej orientuje się np. w parametrach telefonów i jest w stanie wybrać obiektywnie lepszy model niż jej rodzice.

 

Życie bez smartfona

 

Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm” co trzeci nastolatek nie jest w stanie przetrwać dnia bez smartfona, do tego stopnia, że wróciłby po niego, gdyby zapomniał zabrać go z domu. Młodzież używa telefonów przede wszystkim do robienia zdjęć, ponad 90% badanych wykazało tę funkcję jako kluczową. 70% uczniów używa smartfonów do wykonywania połączeń i wysyłania smsów, niewiele procent mniej dzieci traktuje telefon jako odtwarzacz plików muzycznych. Jak widać, telefon dla współczesnego nastolatka nie jest wyłącznie urządzeniem służącym do komunikacji.

 

Czy nastolatkom grozi fonoholizm?

 

Młodzież na co dzień korzysta z urządzeń zaawansowanych technologicznie, przez co nie wyobraża sobie bez nich funkcjonowania. Przestrzenią, w której wzrasta młode pokolenie jest przestrzeń informacyjna, z tego względu nie należy ich od niej odcinać. Istnieje jednak pewnego rodzaju zagrożenie, że wyposażony w ogromną ilość funkcji smartfon stanie się centrum zainteresowań młodego człowieka. Mając pod ręką tak bogate źródło wiedzy i rozrywki, może dochodzić do niekorzystnych w skutkach konsekwencji. Zgodnie z odpowiedziami 68% nastolatków telefon komórkowy to przede wszystkim kluczowe źródło rozrywki oraz utrzymywania kontaktów towarzyskich. W kontaktach tych liczy się natychmiastowa reakcja, skrótowość komunikatów oraz ich atrakcyjność, np. w postaci mmsów. Z czasem może dochodzić do zaniechania utrzymywania relacji bezpośrednich na rzecz tych wirtualnych, ponadto skrótowość i hiperbolizacja wkradające się do języka mówionego mogą spowodować jego zubożenie.

 

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu. W momencie, gdy młody człowiek zabiera ze sobą urządzenie wszędzie (nosząc przy sobie zapasową baterię lub powerbank), odczuwa niepokój nawet w sytuacji, gdy na chwilę straci z oczu telefon, a w przypadku ograniczenia możliwości korzystania z niego staje się nerwowy i zdekoncentrowany warto z nim porozmawiać, by poznać przyczynę takiego zachowania i móc w porę podjąć środki zaradcze