Śląsk atrakcje turystyczne

Turysta na Śląsku

Śląsk, będący atrakcyjnie położonym regionem, wciąż boryka się ze stereotypem miejsca zanieczyszczonego ekologicznie, szarego, brudnego, pełnego ulicznego zgiełku, szybów kopalnianych oraz przedwojennych, ceglastych kamienic z zakurzonym podwórkiem. Tymczasem Śląsk, w trakcie minionego ćwierćwiecza stał się obszarem, który zmienił znacznie swoje główne role. Dotąd miejsce, opierające swój byt i rozwój na wydobyciu węgla kamiennego, obecnie doskonale skomunikowana baza przemysłowa z rozwiniętą infrastrukturą. Położenie Śląska w miejscu przecięcia się szlaków europejskich, łączących północ a południem oraz zachód ze wschodem sprawia, że tereny ekonomiczne rozwijają się błyskawicznie. Swoje bogactwa miejsce to prezentuje również turystom, którzy cenią różnorakie formy spędzenia czasu.

Jakie atrakcje dla turystów czekają na Śląsku?

Symbol Śląska czyli kopalnia węgla kamiennego to główny kierunek zwiedzania tego regionu. Obok wciąż czynnych kopalni, utworzone zostały wspaniałe skanseny, które można zwiedzać, na uwagę zasługuje przede wszystkim zabrzańska kopalnia Guido, mogąca zaprosić turystów w podziemia oraz do nowo otwartej, wodnej trasy pod miastem. Kopalnia, to nie tylko węgiel kamienny. W Tarnowskich Górach zobaczymy kopalnię srebra, wpisana do rejestru zabytków Unesco. Corocznie odbywająca się Industriada to święto dla miłośników zwiedzania zabytków techniki, bezpłatnie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, takich jak najstarsza, drewniana (obecnie najwyższa, drewniana konstrukcja w Europie) radiostacja gliwicka, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie oraz schron podziemny w Bytomiu.

Nie tylko przemysł…

Tereny Śląska to nie tylko obiekty przemysłowe. Szeroka baza kulturalno-rozrywkowa, w której atrakcyjny repertuar teatrów, modernizacje w strefie ogrodu zoologicznego (np. odrestaurowana kolejka linowa Elka) to mnogość atrakcji w centrum aglomeracji. Atrakcyjnie prezentuje się część Śląska Cieszyńskiego, który zachęca turystów pięknymi krajobrazami, zróżnicowanymi szlakami Beskidu Śląskiego, urokliwymi miasteczkami uzdrowiskowymi oraz rozwijającą się wciąż bazą narciarską. Na północy regionu, w Częstochowie można zwiedzić tradycyjne miejsce kultu religijnego, Jasną Górę wraz z bazyliką i obrazem Mat31ki Boskiej Królowej Polski. Śląsk Górny to liczne, zróżnicowane atrakcje turystyczne, doskonałą ofertą dysponuje również Dolny Śląsk, zlokalizowany wokół Wrocławia.