Zadaszenie tarasu: z drewna czy sztucznego materiału

Wybór odpowiedniego zadaszenia tarasu to nie lada wyzwania dla osób, które stanęły przed jego wyborem po raz pierwszy w życiu. Zadaszenie tarasu powinno być nie tylko estetyczne i dobrze komponować z charakterem całego domu, ale także zapewniać możliwie jak największy komfort w czasie korzystania z tarasu z zadaszeniem. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto z niego korzystać.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz zadaszenie tarasu z drewna, czy poszukujesz pleksy, jako taniego materiału do pokrycia dachu, powinieneś odpowiednio wcześniej przemyśleć, jaki kształt zadaszenia chcesz stworzyć i jaki materiał będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zadaszenie tarasu – od czego zacząć?

Jeśli obecnie posiadasz taras bez dachu i odczuwasz potrzebę tego typu instalacji, powinieneś najpierw zastanowić się, jaki rodzaj dachu będzie najbardziej pożądany. Wybór odpowiedniego kształtu, kąta nachylenia, jak również kwestii związanych z jego stworzeniem, będzie rzutował nie tylko na komforcie użytkowania w przyszłości, ale również będzie wpływał na etap tworzenia samego tarasu.


Jeśli zadaszenie Twojego domu zostało wykonane z blachodachówki w kolorze szarym, co najmniej lekką ekstrawagancją będzie montaż ceramicznej dachówki ceglanej na dachu Twojego tarasu, jeśli ten bezpośrednio łączy się z dachem Twojego domu. W wyborze materiału warto stosować zasadę dobrego gustu.

Zadaszenie tarasu z drewna – o czym warto pamiętać?

Jeśli jesteś zdecydowany na wybór zadaszenia tarasu z materiałów drewnianych, pierwszym krokiem powinno być zmierzenie rozmiarów całej konstrukcji. Przed zakupem materiałów, powinieneś poznać ostateczną powierzchnię dachu drewnianego tarasu, jak również wszelkich niezbędnych elementów konstrukcyjnych, włącznie z rozmiarami poszczególnych elementów stelażu.

Drewniane zadaszenia tarasu cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dobrej oferty. Pamiętaj, że drewniane zadaszenie tarasu jest preferowane szczególnie do domów tradycyjnych, a także budynków w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Oczywistym faktem jest też to, że drewniane zadaszenie tarasu powinno być pierwszym wyborem w sytuacji, gdy inwestor żyje w domu z bali drewnianych.

Po zmierzeniu wszelkich rozmiarów należy zakupić lub stworzyć drewniany stelaż, który będzie stanowił podstawę do stworzenia zadaszenia i ścian tarasu w dowolnym kształcie. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem, który łatwo poddaje się próbom pracy, dlatego można stworzyć go samodzielnie, o ile posiada się wszelkie niezbędne narzędzia. Co więcej, w przyszłości bardzo łatwo impregnuj się wszelkie elementy, na które składa się konkretny drewniany taras.

Pamiętaj, że do stworzenia drewnianego zadaszenia tarasu nie jest wymagany drewniany stelaż. Jeśli uznasz, że bardziej podobają Ci się stelaże z aluminium lub innego metalu, możesz śmiało na nie postawić. Dopiero elementy w postaci drewnianego dachu lub ścian, tworzą z Twojego tarasu prawdziwie urokliwy, swojski drewniany taras.