Największe firmy ze Śląska

Śląsk kojarzony jest przede wszystkim z kopalniami i wydobyciem węgla, ale rozwija się w nim również wiele projektów biznesowych. W stworzonym przez dziennik „Rzeczpospolita” rankingu opisującym 500 największych firm w Polsce w 2018 roku, znalazło się aż 49 śląskich spółek. Aby poznać największe i najważniejsze ze śląskich firm, wystarczy przyjrzeć się poniższej liście.

Tauron Polska Energia

Ta założona w Katowicach firma, jest drugim pod względem wielkości przedsiębiorstwem energetycznym w kraju, ustępując jedynie Polskiej Grupie Energetycznej. Zatrudnia dziesiątki tysięcy ludzi, a swoją działalnością sięga wszystkich obszarów biznesu energetycznego – od wydobycia oraz wykorzystania węgla, poprzez produkcję i sprzedaż energii elektrycznej aż po działania na rynku paliwowym.

Jastrzębska Spółka Węglowa

Spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą węgla kamiennego, koksu oraz węglopochodnych. Założono ją w Jastrzębiu-Zdrój. Jest największym producentem węgla koksowego w Polsce i największą komercyjną grupą koksowni w całej Unii Europejskiej. W jej skład wchodzi pięć kopalni, cztery firmy koksownicze, dwie firmy zajmujące się działalnością energetyczną oraz dziesięć mniejszych firm zajmujące się działalnością pomocniczą.

Polska Grupa Górnicza

Kolejna firma z siedzibą w Katowicach. Jest największym przedsiębiorstwem górniczym w Europie i największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Obecnie w jej skład wchodzi osiem kopalni, a także cztery zakłady: Remontowo-Produkcyjny, Górniczych Robót Inwestycyjnych, Informatyki i Telekomunikacji oraz Elektrociepłownie.

Farmacol

Założona w Katowicach firma zajmująca się hurtowym handlem farmaceutykami oraz artykułami medycznymi. Jej klientami jest kilkanaście tysięcy aptek  kilkaset szpitali. Oprócz głównej działalności spółka zajmuje się również usługami hotelarskimi, gastronomicznymi i marketingowymi.

ING Bank Śląski

Czwarty bank w Polsce pod względem wartości aktywów, ósmy pod względem ilości placówek. Powstał w 1988 roku jako Bank Śląski – obecnej nazwy używa od roku 2001. Obsługuje kilka milionów klientów detalicznych oraz kilkadziesiąt tysięcy korporacyjnych. W jego skład wchodzą również dwie fundacje: Fundacja ING Dzieciom oraz Fundacja Sztuki Polskiej ING. Założono go w Katowicach.

Nie tylko górnictwo – branże, w których warto szukać pracy w Katowicach