Obrazek, który oddaje uczucia.

Codziennie korzystamy z portali społecznościowych, messengera, piszemy esemesy. Tekstowa forma porozumiewania się dotyczy również pisania maili, zapytań ofertowych, umawiania spotkań. O ile w sferze zawodowej raczej unikamy wspomagania wypowiedzi emotikonami, w sferze konwersacji prywatnych jest to bardzo częsty zabieg, który wspomaga wypowiedź, skraca czas porozumiewania się.  Są emotikony- z których najchętniej korzystamy, o których istnieniu wiedzą nawet przedszkolaki.

Pozytywne emocje

Paleta uczuć pozytywnych to: śmiech, miłość, puszczanie oczka, droczenie, zachwyt. Emotikony, z których najczęściej korzystamy przy wyrażaniu tych uczuć mają za zadanie wzmocnić naszą wypowiedź. Jeśli ktoś przytoczy nam zabawną historię, zamiast pisać jak bardzo nas rozbawiła sytuacja, wystarczy postawić dwukropek i literkę D, mamy wtedy znak ,,:D”, oznacza to gromki śmiech. Zwykły uśmiech wyraża połączenie: dwukropek i nawias końcowy, ,,:)”. Jest to znak łagodnego uśmiechu. W sytuacji gdy się z kimś droczymy, ton wypowiedzi podkreśli zestawienie dwukropek i litera P, otrzymujemy tak zwany wywalony jęzorek. Chcemy zażartować, stawiamy średnik i nawias kończący, ,,;)” puszczamy w ten sposób oko do naszego rozmówcy. Wymienione emotikony, z których najczęściej korzystamy są w powszechnym użyciu milionów użytkowników telefonów, laptopów i innych urządzeń pozwalających na komunikację.

Negatywne emocje

Wachlarz negatywnych uczuć taki jak: smutek, złość, płacz, krzyk, również przewidziane są emotikony. Podobnie jak przy pozytywnych uczuciach, emotikony- z których najczęściej korzystamy, mają na celu nadanie wypowiedzi emocjonalności. Dwukropek i nawias rozpoczynający, wskaże smutek ,,:(”, nie musimy pisać, o tym jak nam przykro, że dana sytuacja nas martwi, wystarczy wstawić emotikona. Wzruszyliśmy się, do oczu cisną się łzy, średnik i nawias rozpoczynający, postawione obok siebie wyrażą płacz ,,;(”. Krzyk przerażenia, i na to jest emotikon, dwukropek i litera O. Emotikony, z których najczęściej korzystamy przy wyrażaniu negatywnych emocji, są pomocne, ponieważ o tych uczuciach mówi się wyjątkowo trudno.

Rola telefonu komórkowego u współczesnej młodzieży