W jakim wieku dzieci dostają pierwsze telefony?

Nie ma ucieczki przed zdobyczami technologicznymi. Zewsząd jesteśmy atakowani inteligentnymi rozwiązaniami dla domu, mnogością elektroniki w autach, zaawansowanymi usprawnieniami w codziennym życiu. Jest to dla nas niezwykłe udogodnienie ale niesie również pewne ryzyko, związane z wychowywaniem dzieci. Zastanawiamy się, w jakim wieku dzieci dostają pierwsze telefony, tak aby nie zaburzyć ich rozwoju.

Pierwsza bajka

Najczęściej pierwszy kontakt z telefonem dziecko ma zanim jeszcze zaczyna chodzić, nieprawdopodobne a jednak realne. To my rodzice znajdujemy kołysankę, szum fal lub bajkę, która może zainteresować naszą pociechę a nam zapewni chwilę wytchnienia. To pierwszy krok do zainteresowania dziecka telefonem. Zresztą maluchy uczą się przez obserwację zachowań dorosłych, widząc jak odbieramy telefon, prowadzimy rozmowę, po jakimś czasie zauważymy, że dziecko będzie się podobnie bawić naśladując nas. Zapewne ktoś z rodziny obdaruje szkraba zabawkowym telefonem. A my zaczniemy się zastanawiać, w jakim wieku dzieci dostają pierwsze telefony, takie prawdziwe telefony, z których będą mogły korzystać.

Pierwsza komunia czy pierwsza klasa

Rodzice podzielili się na obozy dotyczące kwestii, w jakim wieku dzieci dostają pierwsze telefony. Zwolennicy teorii, iż pójście do szkoły powinno być okazją do zakupu pierwszego, dorosłego telefonu. Argumentują ten fakt następująco, przecież już trzylatek wie jak obsłużyć telefon, włączy sobie bajkę, zrobi zdjęcie, bez problemu wyłączy urządzenie. Dla siedmiolatka właściwie nie ma tajemnic w obsłudze telefonu a posiadanie go na wyłączność może tylko zwiększyć poziom jego bezpieczeństwa. W każdej chwili będzie mógł się skontaktować z rodzicami. Z kolei druga grupa rodziców ma odmienne zdanie. Dla nich siedmioletnie dziecko powinno być bardziej skoncentrowane na otoczeniu i poznawaniu świata, a telefon może w pewien sposób zawężać te procesy. Argument bezpieczeństwa również ich nie przekonuje, ponieważ w tym wieku dziecko jest praktycznie cały czas pod opieką dorosłych. Na pytanie w jakim wieku dzieci dostają pierwsze telefony, odpowiedzą najwcześniej jako prezent komunijny.

Rola telefonu komórkowego u współczesnej młodzieży